KURUCUMUZ

başkan fon2Vakfımızın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanımız, her daim ışığımız,

21.Yüzyılın Düşünür-Yazarı, Gönül Adamı

Abdüsselam SEMRE Kimdir?

Maneviyat dünyamızın seçkin önderlerinden Abdüsselam Semre ailesinin dört çocuğundan ilki olarak 1936 yılında Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası kendisine çok sevdiği hocasının adı olan Abdüsselam ismini vermiştir. Babası müderris Mehmet Hadi Bey, Mısır El-ezher Üniversitesi’nde tahsilini tamamladıktan sonra Şam, Bağdat, Üsküp, Bosna, Selanik’in yanı sıra Anadolu’nun pek çok yerinde özellikle de sitayişle bahsettiği Diyarbakır ve Malatya’da geçici vaiz olarak görev yapmıştır.

Muhterem pederleri milli mücadelede Suriye, Trablusgarp ve Balkan cephelerinde asker olarak mücadele etmiş daha sonra Rumeli cephesine gönderilen askeri birlikte yer almıştır. Milli mücadeleden sonra ailelere tanınan iskan hakkıyla Balıkesir Burhaniye’ye yerleşmiş ve burada tanıştığı Fatma Hanım ile evlenmiştir.

Abdüsselam Semre ilk ögrenimini Balıkesir Burhaniye Atatürk İlkokulu’nda yapmıştır. Öğretmeni Hediye Hanım onun araştırmacı kişiliğini ve zekasını o yıllarda keşfetmiş ve onu ilçe kaymakamı ile tanıştırarak okuması için özellikle de öğretmen olması için elinden gelen gayreti göstermiştir.

Milli mücadeleden yeni çıkmış olan ülkemizde Semre, zor hayat şartları altında çocukluğunu tuğla fabrikasında çalışarak ve simit satarak geçirmiştir. Orta ögrenimini Balıkesir Burhaniye Ortaokulu’nda tamamlayan Abdüsselam Semre  parlak kişiliğiyle orada da öğretmenlerinin dikkatlerini üzerine çekmiştir. Meslek hayatı dinlemiş olduğu bir radyo haberiyle belirlenmiştir.1953 yılında İzmir Gaziemir’deki Hava Teknik Okullar Sınavı’nı kazanarak öğrenimine başlamıştır. Birincilikle mezun olduğu okulunda 10 yıl elektrik ve motor öğretmenliği yapmış ve pek çok öğrencinin yetişmesine vesile olmuştur. İlk görev yeri olan memleketi Balıkesir’den sonra ikinci tayin yeri olan Erzurum’a Hava Üssü’nü kurmak üzere görevlendirilmiş ve anadolu insanı olması sebebiyle Erzurum halkıyla da kuvvetli bağlar kurarak uzun yıllar orada hizmet etmiştir. Erzurum’da görev yaptığı 1964-1968 yılları arasında merhum Mehmet Akif Bey ve Elmalılı Hamdi Efendi’nin yakın arkadaşı, öğretmen, gazeteci, politikacı ve fikir adamı olan çok sevdiği hemşehrisi Hasan Basri Çantay’la da tanışarak maneviyat dünyasına açılan kapının anahtarını bu güzel şehirde almıştır. Bu sebeple Erzurum manevi doğum yeri olarak hayatının en önemli dönüm noktasını oluşturmuştur. Babasından almış olduğu mana bilgisini, Hasan Basri Çantay’dan almış olduğu engin ayet ve hadis kültürüyle birleştiren Abdüsselam Semre çok sevdiği Erzurum’dan tayinle İzmir’e gelmiştir. Mesleğinin son yıllarını bu şehirde öğretmen olarak icra ettikten sonra 1976 yılında emekli olmuştur.

Kuran-ı Kerim’in en iyi şekilde anlaşılması için maneviyat alanında eşsiz hizmetler veren Abdüsselam Semre ülkemizin maddi alanda güçlenmesine katkı sağlamak amacıyla bir kısım ticari yatırımlara öncülük ederek hem istihdama katkı sağlamış hem de ekonomik hayatta etkin olmak hususunda insanlarımıza örnek olmuştur. 1988 yılında merkezi İzmir’de bulunan ve ülke genelinde bir çok ilde şubeleri olan, EMREM ZİRAAT VE HAYVANCILIK GIDA MARKETÇİLİK İNŞAAT  VE SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ‘ni kurmuştur. Kırsal kalkınma projeleri çerçevesinde gerçekleştirdikleri URLA DAĞKENT PROJESİ incelenmeye değer örnek bir projedir.Yoksula ve ihtiyacı olana yardımeli uzatmayı bir hayat düsturu olarak kabul eden Abdüsselam Semre, sosyal adalete katkı sağlamak amacıyla kuruluşuna vesile olduğu EMREM VAKFI ile hizmetlerini taçlandırmıştır. Kendileri Emrem Vakfı’na maddi manevi desteklerini sürdürerek EMREM STÜDYOLARI’nı da hizmete açmıştır.1981 yılında Bir Demet Gül 1 eseriyle okuyucuyla buluşan Abdüsselam Semre’nin bugüne kadar yayınlanmış 58 adet eseri mevcuttur.Her biri birer külliyat niteliğinde olan eserleri arasında Hoca Ahmet Yesevi, Veysel Karani, Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre ve Mevlana gibi maneviyat dünyamızın büyük üstedlarına da yer vardır.Kuran’ın evrenselliğini dikkate alan müellif eserlerinde, ayet ve hadisler ışığında inanç, ibadet, ahlak ve ehlibeyt sevgisi gibi benzer dini konuları bir dantela güzelliğinde işlemiştir. Kendine özgü ve orjinal bir üsluba sahip olan Semre, tasavvuf terminolojisini de ustaca kullanmaktadır. Yakın dönemde Elazığ Kanal9, Gaziantep Olay Tv ve Sky Tv’de haftalık program yapmaktadır.Ayrıca Samsun Aks Tv, Kaçkar Tv gibi bazı kanallarda da canlı yayın programlarına katılmıştır. Yine yakın dönemde yapmış olduğu Dicle Üniversitesi’ndeki konferansları yoğun ilgi görmüştür.Ayrıca Diyarbakır’daki yerel ve ulusal kanallarda yapmış olduğu canlı yayın programları halkın beğenisini kazanmıştır. Semre Dicle Üniversitesi’ndeki söyleşi programıyla sevecen, hoşgörülü ve mütevazi davranışlarıyla öğrencilerin kalbinde taht kurmuştur.Yazdığı kitaplarla ilim ve irfan dünyamıza zenginlik katan Abdüsselam Semre, görsel medya imkanlarını da kullanarak maneviyat dünyamızı aydınlatmaya gayret göstermektedir. Bugüne kadar Anadolu’nun bir çok ilinde konferanslar vererek sevenleri ve okuyucularıyla buluşmuştur. Halen İzmir-Urla’daki çiftlik evinde yaşamını sürdürmektedir. Topluma yazılı ve görsel medya aracılığıyla ulaşmaktadır.

Semre’ye Ait Resmi Sosyal Sayfalar;
Web Site : www.abdusselamsemre.com.tr
E-Mail      : info@abdusselamsemre.com.tr
Twitter     : www.twitter.com/abdusselamsemre
YouTube  : www.youtube.com/semre_tv

SEMRE’nin Türk-İslam Dünyasının birlik, beraberlik ve geleceğine adanmış, bu uğurda yoğun mesai ve mücadelelerle geçen hayatı hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız için hazırladığımız ” 21.Yüzyılın Düşünür-Yazarı, Gönül Adamı Abdüsselam SEMRE Kimdir? “ adlı vidyo Yazarımızın resmi Youtube kanalı; SEMRE_TV üzerinden paylaşıma sunulmuş olup, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=NEEXrmYnrYw

 ESERLERİNDEN BAZILARI;

Bir Demet Gül 1 (1981)

Bir Demet Gül 2 (1983)

Bir Demet Gül 3 (1985)

İkna 1 (1985)

İkna 2 (1986)

(Kutbiyet-i Kübra) Veysel Karani Hz.leri  (1986)

Bir Demet Gül 4 (1986)

(Sıddık-ı Azam) Hz.Ebu Bekir(r.a) (1986)

(Adaletin Kılıcı)Hz.Ömer-ül Faruk(r.a)  (1987)

Bir Demet Gül 5 (1988)

Sohbetler 1 (1995)

Sohbetler 2 (1996)

Bir Demet Gül 6 (1997)

Gönülleri nurlandıran Allah(c.c)’ ın 99 ismi (1998)

Ashab-ı Kehf (Mağarada uyuyanlar) (1998)

İslamın 3.Halifesi Haya-Edep ve Hilm Sahibi Hz.Osman Zinnureyn(r.a)  (1998)

Allah’ın Arslanı Hz.Ali(k.v)   (1998)

Yasin Suresinden Esintiler     (1999)

Mülk Suresinden Esintiler      (1999)

Kamer Suresinden Esintiler    (1999)

İbrahim Suresinden Esintiler  (1999)

Rahman Suresinden esintiler  (1999)

Sohbetler 3 (1999)

Bir Demet Gül 7 (2000)

Haremeyn’deki Mescid-i Aksa ve Kubbetüs Sahra  (2000)

Kur’an-ı Kerim’in anası Fatiha suresi  (2000)

İmam-ı Buhari Hazretleri      (2000)

Büyük sahabi Hz.Abbas(r.a) (2000)

Hz.Peygamberin Müezzini Bilal-i Habeşi  (2000)

HocaAhmed-iYesevi Hz.lerinin Divan-ı Hikmetinden Esintiler 1(2001)

Tekvir Suresinden Esintiler    (2001)

Bir Demet Gül 8 (2002)

Hoca Ahmed-iYesevi Hz.lerinin Divan-ı Hikmetinden Esintiler 2 (2002)

Hoca Ahmed-iYesevi Hz.lerinin Divan-ı Hikmetinden Esintiler 3(2002)

Büyük Pir Ümmi Sinan Hazretleri 1(2002)

Hoca Ahmed-iYesevi Hz.lerinin Divan-ıHikmetinden Esintiler4(2003)

Büyük Pir Ümmi Sinan Hazretleri 2(2003)

Sevgi ve Hoşgörü Örneği Derviş Yunus (2004)

Mevlana Hüdavendigar’ın Rubailerinden Esintiler (2004)

Hacı Bektaş-ı Veli Hz.lerinin Makalatından Esintiler 1 (2005)

Hacı Bektaş-ı Veli Hz.lerinin Makalatından Esintiler 2 (2005)

Büyük Pir Hasan Hüsamettin Uşşaki Hz.leri  (2006)

Somuncu Baba Hamüdittini Aksarayi Hz.leri (2007)

Batmayan ve Batmayacak olan Güneş Hz.Muhammed(s.a.v)’e inanmayanların sordukları sorular-28 Sual   (2008)

Kırk Hadis  (2008)

Kenz-i Mahfi(Gizli Hazine)  (2009)

Cengizhan 1 (2010)

Bütün Zamanların Kitabı Kur’an-ı Kerim ve Günümüzü İlgilendiren yönleri ile E-Hadisi Ahmediyeler (2010)

Cengizhan 2 (2011)

Cengizhan Yasaları 3 (2011)

Yavuz Sultan Selim’ in Divanından Esintiler 1 (2012)

Hikmetli Sözler 1(2012)

Erzurum’lu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Marifetnamesinden Esintiler (2012)

Saffat Suresinden Esintiler (2012)

Hikmetli Sözler 2 (2012)

Fırat(2012)